Lucian Bode, ministrul de Interne, a anunțat, astăzi, la Timișoara, în cadrul unei conferințe de presă, că afganul care a ucis un migrant în zona gării de nord a fost prins în Grecia.
„Sunt bucuros să vă spun că în urma cooperării polițienești internaționale, dintre autoritățile din România și autoritățile din celelalte state membre ale UE, seara trecută a fost reținut în Grecia un bărbat cetățean afgan, pentru omorul din Timișoara. Vom trimite în Grecia o escortă a Poliției Române care îl va aduce în țară în vederea cercetărilor continuării dosarului penal. Așadar, autorul omorului de la Gara de Nord Timișoara a fost depistat, în Grecia, pe aeroportul din Atena”, a declarat Lucian Bode.
Ulterior acestui an, Poliția Română a transmis un comunicat de presă oficial pe marginea acestui subiect.
„În urma cooperării polițienești internaționale, dintre autoritățile din România și autoritățile din celelalte state membre UE, seara trecută, a fost reținut, în Grecia, un bărbat, cetățean afgan, urmărit la nivel internațional, pentru omorul comis în Timișoara, anul acesta. În continuare, urmează a fi derulată procedura de predare, prin Ministerul Justiției. După aprobarea predării, o escortă a Poliției Române se va deplasa în Grecia, pentru a îl aduce în țară, în vederea continuării cercetărilor în cadrul dosarului penal. Schimbul de date și informații a fost realizat prin Biroul SIRENE – Centrul de Cooperare Polițienească Internațională al I.G.P.R.”, a informat Poliția Română.
Vă reamintim că, în urmă cu două luni, un afgan în vârstă de 27 de ani a murit după ce a fost înjunghiat în zona Gării de Nord din Timișoara, iar un altul a ajuns la spital, în urma unui conflict izbucnit între migranți.
Be the first to write a comment.