Primăria Timișoara a reușit să obțină o nouă victorie în instanță împotriva sindicaliștilor. Instituția anunță că a câștigat în primă instanță procesul deschis de Sindicatul Liber al Salariaților Primăriei Municipiului Timișoara pentru anularea organigramei adoptată în 2022, prin două hotărâri de consiliu local. Așadar, organigrama actuală a Primăriei Timișoara este legală și rămâne în vigoare.

În ultimii doi ani, Sindicatul Liber al Salariaților, care reprezintă 10% din angajații primăriei, a încercat de mai multe ori blocarea reformei administrative și a reorganizării instituției inițiate de actuala administrație. Astfel, a atacat în instanță atât noua organigramă a administrației, cât și concursurile lansate pe baza acesteia. Sindicatul a încercat deja anul trecut suspendarea organigramei, dar după mai multe luni de procese a pierdut definitiv, doar ca să piardă și fondul procesului pentru anulare, la un an după votul consilierilor locali. Primăria Municipiului Timișoara funcționează conform organigramei în vigoare”, a informat Primăria Timișoara.

Una din cele două hotărâri contestate a fost înființarea Administrației pentru Sănătate și Educație, creată cu rolul de a ușura rezolvarea problemelor din școlile, grădinițele și spitalele din Timișoara.