Performanță demnă de toată lauda obținută de elevii de la Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara care fac parte din echipa CSH. Mai precis, aceștia s-au întors cu trei medalii de la Campionatul Mondial de Robotică desfășurat în SUA, la Houston.

Într-o competiție la care au participat 256 de echipe din peste 30 de țări, elevii de la Pedagogic au reușit o performanță extraordinară: locul trei mondial. Luni, Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, i-a primit la sediul instituției pentru a le înmâna Trofeul Recunoștinței. CJ Timiș a sprijinit participarea echipei la această competiție, acoperind costurile de transport până în SUA.

„Investiția în educație aduce rezultate, iar Timișul are un potențial enorm pentru astfel de tineri. Mă bucur că am putut fi parte la drumul lor spre performanță și aștept să le aflu planurile pentru anul viitor”, a precizat Alfred Simonis.