Sursa foto: Facebook.com

Am încercat, foarte pe scurt, în episoadele precedente să fixez câteva elemente legate de situaţia gravă în care a fost adusă ţara în al doilea mandat KWI, de guvernarea exercitată de partidul unic PSDPNLUDMR. Pentru că România a fost condusă spre prăpastie de guvernele Nicu-Marcel, care au fost susţinute parlamentar fără nicio obiecţie, în sistem totalitar, de cele trei partide. Nu doar PSD a guvernat, ci ṣi PNL, UDMR, plus sprijin oferit de grupul minorităţilor. Au fost doar două partide în opoziţie, AUR ṣi USR. Celelalte trei sunt responsabile direct de haosul economic ṣi social.

Pe fond, s-a acţionat pe câteva direcţii clare pentru reuṣita distrugerii statului:

  • slăbirea constantă a instituṭiilor publice prin impunerea la conducerea acestora a unor personaje cercetate în trecut pentru fapte grave de corupṭie, dar albite prin diverse metode; au fost alese în mod direct persoane ṣantajabile, controlabile;
  • numirea în consiliile de administraṭie ale unor entităṭi de stat a diverṣilor clienṭi cu carnet de partid, pentru facilitarea sifonării banilor publici spre grupuri de interese infracṭionale;
  • apropierea nepermisă între factorul politic ṣi zone din sfera intelligence, chiar protejarea unor politicieni de la vârf de către cei care ar fi trebuit să îi verifice; aici nu trebuie să picăm în capcana generalizării, au fost cazuri punctuale, identificabile;
  • intrarea pe „mod avion” a unor parchete, unde zac dosare grele ce conṭin nume celebre din politică; indivizi care nu au avut decât funcṭii la stat, nu au dezvoltat afaceri private (cu fonduri private!), dar au ajuns, prin interpuṣi, să deţină adevărate imperii imobiliare au fost ṣi sunt protejaṭi în continuare, iar aici nu ne referim doar la celebrul dosar Nordis, ci ṣi la alte speţe despre care o să aflăm în curând;
  • concedii ṣi partide de vânătoare la care au participat procurori ṣi politicieni clienṭi ai justiṭiei.

Va urma…