O anchetă epidemiologică a fost deschisă la Spitalul de Psihiatrie din Jebel. Asta după ce trei pacienți au fost confirmați cu râie.
„În cursul zilei de ieri, 8 ianuarie a.c., Direcția de Sănătate Publică Timiș a fost informată de către Spitalul de Psihiatrie Jebel cu privire la existența a trei cazuri de infestare cu scabie în rândul pacienților internați, cazuri confirmate în data de 30 decembrie 2025. Unitatea sanitară a demarat o anchetă epidemiologică internă și a instituit măsurile de prevenție ce se impun în astfel de situații. Pacienții au fost izolați și urmează tratamentul recomandat de către medicul dermatolog”, a informat Direcția de Sănătate Publică Timiș.
Instituția a constituit o echipă mixtă de control, formată din reprezentanți ai Departamentului de Supraveghere în Sănătate Publică și ai Serviciului Control, care s-a deplasat la Spitalul de Psihiatrie Jebel în vederea verificării și constatării, urmând a se aplica măsuri, dacă situația o va impune.








Be the first to write a comment.