Primăria Timișoara intenționează să realizeze o investiție importantă pentru infrastructura rutieră din oraș. Este vorba de un nou drum de legătură între Calea Aradului, din sensul giratoriu de la Mahle, și Calea Torontalului. Totodată, va fi amenajat și un sens giratoriu nou la intersecția cu Calea Torontalului. Pentru a realiza acest proiect, Primăria Timișoara urmează să încheie un acord parteneriat cu firma Coca-Cola.

Coca-Cola HBC România S.R.L., operator economic cu activitate în zonă, are un interes direct în realizarea acestui proiect și își exprimă disponibilitatea de a sprijini administrația locală prin finanțarea integrală a documentației tehnice necesare. Acordul de Parteneriat stabilește colaborarea între Municipiul Timișoara și Coca-Cola HBC România S.R.L. pentru realizarea drumului public aferent Proiectului. Durata acordului va fi până la finalizarea lucrărilor și recepția finală. Conform prevederilor acordului, Partenerul Coca-Cola HBC va asigura finanțarea integrală a documentației tehnice (studii, avize, SF, DTAC, PT-DE, asistență tehnică). Municipiul Timișoara va efectua formalități administrative și, ulterior, finanțarea și execuția lucrărilor, după aprobarea investiției”, scrie în documentația care însoțește proiectul de hotărâre privind aprobarea acordului de parteneriat.

Primăria Timișoara susține că drumul de legătură rezultat va reduce aglomerația pe arterele principale și va îmbunătăți accesul către zona industrială PITT.