Banatul a obținut oficial titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028, la finalul vizitei de evaluare desfășurate de juriul internațional IGCAT în perioada 13 – 17 aprilie. Momentul a marcat atât încheierea vizitei juriului pentru evaluarea candidaturii „Banat – Regiune Gastronomică Europeană 2028”, cât și recunoașterea europeană a valorii gastronomice, culturale și comunitare a Banatului.

Adjudecarea titlului de Regiune Gastronomică Europeană este doar o formalitate. Juriul care deliberează acest proces a recomandat ferm ca titlul sa revină Banatului în 2028. Este o mare realizare! Nu doar pentru județul Timiș, ci și pentru Arad și Caraș-Severin, fiind un efort comun, dar și o recunoaștere a tradițiilor, a multiculturalității și, până la urmă, a omeniei din Banat! S-a lucrat mult timp la acest proiect, au fost provocări multe, situații cu care nu ne-am mai întâlnit, dar, până la urmă, am reușit să dovedim că acest colț de țară merită să câștige titlul. Banatul are o poveste gastronomică puternică și autentică. Trăiesc aici, de sute de ani, comunități diverse care au creat împreună un patrimoniu culinar cu care ne mândrim și care, de azi, este recunoscut de specialiști din întreaga Europă”, a afirmat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Pe parcursul celor patru zile de evaluare, juriul a parcurs un program amplu în județele Timiș, Caraș-Severin și Arad, incluzând întâlniri cu reprezentanți ai administrației publice, ai mediului universitar, ai sectorului ospitalității, ai organizațiilor partenere și ai comunităților locale, precum și vizite la producători, crame, ferme, restaurante și puncte gastronomice. Programul a evidențiat direcțiile-cheie ale candidaturii: sustenabilitate, inovație, educație, consum responsabil, lanțuri alimentare scurte, cooperare între urban și rural și valorificarea patrimoniului local.

Nu trebuie, însă, să credem că obținerea titlului de Regiune Gastronomică Europeană este suficientă și că lucrurile s-au așezat. Eforturile noastre trebuie să continue și să fim pregătiți pentru anul 2028, să fim gazde bune și primitoare pentru turiștii ce ne vor călca pragul. Ceea ce se va întâmpla în perioada următoare poate fi un punct de plecare pentru turismul din Timiș! Pe scurt, nu este despre cine gătește mai bine, ci despre cine poate să dezvolte o strategie, un concept în jurul gastronomiei, despre promovarea tradițiilor culinare, despre calitatea și diversitatea produselor locale, dar și despre legătura dintre mâncarea bănățeană și turism. Ce înseamnă pentru Timiș, Caraș-Severin și Arad acest titlu: vizibilitate la nivel european, un aflux mare de turiști interesați de mâncarea tradițională bănățeană, de promovarea producătorilor locali, dar și despre organizarea unor festivaluri gastronomice”, a declarat Alfred Simonis.