Timișoara a fost desemnată, joi seara, Destinația Anului 2026 în România, în cadrul galei naționale „Destinația Anului” care a avut loc la Cazinoul din Constanța. În plus, a câștigat locul I la categoria Orașe care inspiră și locul secund pentru campaniile de promovare.
„Decizia a luat-o un juriu de specialitate, dublată de voturile oamenilor. Le mulțumesc. Sunt premii care validează munca orașului din ultimii ani. Anul Capitalei Culturale Europene a fost startul unei creșteri constante a vizibilității și interesului pentru Timișoara, atât pentru români, cât și pentru străini. Profilul celor sosiți în oraș s-a schimbat: ponderea celor veniți pentru afaceri e mai mică decât cea a vizitatorilor în timpul lor liber, după 15-20 de ani de turism preponderent de business”, a afirmat Dominic Fritz.
Datele oficiale arată că, în 2025, turismul din Timișoara a continuat să crească, în contrast cu tendințele naționale: media lunară a sosirilor a crescut cu 5% față de 2024, în timp ce, la nivel național, s-a înregistrat o scădere de 2%. Potrivit edilului-șef, anul acesta, creșterea se menține.








Be the first to write a comment.