Transportul public din Timișoara va beneficia de un nou sistem inteligent de monitorizare video, bazat pe tehnologie cu inteligență artificială (IA). Proiectul prevede dotarea mijloacelor de transport în comun cu 90 de camere video cu dublă lentilă (bifocale), care vor monitoriza simultan exteriorul și interiorul vehiculelor, inclusiv cabinele șoferilor și vatmanilor.
Sistemele vor fi instalate pe 40 de tramvaie moderne Bozankaya și 50 de autobuze Mercedes, atât articulate, cât și standard.
„Camerele nu vor avea doar rol de înregistrare, ci și capacitatea de a analiza în timp real diferite evenimente și situații din trafic. Sistemul permite: detectarea rapidă a accidentelor și a altor incidente din trafic; monitorizarea frânărilor bruște și a situațiilor care pot afecta siguranța circulației; identificarea comportamentelor neconforme în cabinele de conducere; identificarea și extragerea rapidă a secvențelor video relevante, reducând semnificativ timpul necesar verificării incidentelor și analizării situațiilor din trafic”, a informat Societatea de Transport Public Timișoara.
Tehnologii similare bazate pe inteligență artificială sunt deja utilizate în transportul public din marile orașe europene, dar și în România, inclusiv la Iași.
„Prin intermediul tehnologiei bazate pe inteligență artificială, sistemul contribuie direct la creșterea siguranței pentru călători și angajați, dar și la gestionarea mult mai rapidă și eficientă a situațiilor apărute în trafic”, a afirmat Florin Petolea, director general STPT.








Be the first to write a comment.