Consiliul Județean Timiș continuă alocarea de fonduri din bugetul propriu pentru parteneriatele cu administrațiile locale. Vineri au fost semnate încă nouă contracte de asociere cu primăriile din Voiteg, Șandra, Sacoșu Turcesc, Săcălaz, Periam, Deta, Gătaia, Cenei și Belinț.

Prin aceste parteneriate, CJ Timiș alocă 51 de milioane de lei pentru proiecte locale care vizează: construirea unei săli de sport în comuna Voiteg; modernizarea infrastructurii rutiere în Șandra, Sacoșu Turcesc și Săcălaz; reabilitarea, modernizarea, dotarea și extinderea cinematografului din Periam; amenajarea zonei centrale Calea Victoriei și strada Înfrățirii din orașul Deta; realizarea unei grădinițe cu program prelungit în comuna Cenei; reconversia unui corp al școlii din Belinț în afterschool”, a informat CJ Timiș.

Valoarea totală a investițiilor susținute prin aceste opt parteneriate, sumă cumulată CJ Timiș și primării, depășește 100 de milioane de lei.

De la începutul anului, au mai fost semnate contracte cu primăriile din Remetea Mare, Moșnița Nouă, Moravița, Pișchia, Sânandrei, Dudeștii Vechi, Știuca, Foeni, Tomești, Giroc, Orțișoara, Denta, Boldur și Sânmihaiu Român.